===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu i jego zbiory - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu zostało założone już w XIX wieku, a dokładnie w 1898 roku. Jest to dzięki temu jedno z najstarszych muzeów tego rodzaju w Polsce. Możemy zobaczyć w nim rzadkie i cenne zbiory zabytków pochodzących z czasów starożytnych i średniowiecznych, głównie związanych z czasami piastowskimi Śląska.

 

Pierwsze otwarcie wystawy nastąpiło w 1903 roku po zebraniu właściwej ilości eksponatów. W trakcie I wojny światowej zbiory muzeów pozostały nietknięte, ponieważ doszło do zabezpieczenia cenniejszych eksponatów wraz z archiwaliami w Hildesheim w Niemczech.

W trakcie II wojny światowej zbiory również zostały ewakuowane do kilku miejscowości znajdujących się na Śląsku. Niestety, wtedy część z nich uległa zagubieniu i zniszczeniu. Zginęły wówczas obrazy, kolekcja numizmatyczne, rzeźby, tryptyki. Część zbiorów po wojnie trafiła także do Warszawy. Jednak także dzisiaj Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu może pochwalić się wieloma wyjątkowymi eksponatami. Działa również w nowej, większej siedzibie.

Współczesne zbiory Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu

W bibliotece muzeum znajduje się obecnie przeszło poł tysiąca książek oraz około 6 tysięcy sztuk zabytków, w tym cenne zbiory sztuki romańskiej oraz gotyckiej. Reprezentują one religijną sztukę regionu w jej różnych aspektach – prezentują śląską sztukę średniowieczną, jej przemiany oraz rozwój w trakcie wieków.

Wśród najcenniejszych zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu znajdują się między innymi rzeźby kamienne i drewniane z okresu średniowiecznego, liczne obrazy, w tym „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego z 1510 roku, tkaniny liturgiczne pochodzące z XIII wieku, liczne ornaty, a także zbiory złotnicze – kielichy mszalne, monstrancje, relikwiarze.

Wyjątkowym eksponatem jest także „Księga henrykowska”, z pierwszym zapisanym zdaniem polskim pochodząca z roku 1270. Zbiory obejmują też przedmioty z epoki neolitu, brązu i żelaza znalezione na terenie Śląska, zabytki starochrześcijańskie, mumia egipska z IV wieku czy najstarszy dzwon w Polsce „Świętosław” pochodzący z 1300 roku.