===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Jatki we Wrocławiu - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Jatki to dziś miejsce rzemiosła i sztuki. Kiedyś jednak na Jatkach sprzedawano mięso. Upamiętnia to Pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych.

Jatki już nie tak krwawe

Stare Jatki narodziły się przy lokacji Starego Miasta w trzynastym stuleciu. Usytuowane zostały między ul. Odrzańską a ul. Kiełbaśniczą. Ostatecznie je zamknięto dopiero w stuleciu dwudziestym. Kramy, w których sprzedawano mięso, jak również domy rzeźników, odgrywają rolę siedzib dla wielu galerii sztuki i rzemiosła. Mieszczą się przy nich odlane z brązu świnie, koza, gęś, kaczka, kogut, jajo, królik oraz krowa. Towarzyszy im krasnal o imieniu Rzeźnik. We Wrocławiu mieszka kilkaset krasnali, a ten pojawił się jako drugi, zaraz po Papie Krasnalu, czyli tym pierwszym, największym i najważniejszym. Krasnal jak też zwierzęta rzeźne stanowią wielką atrakcję dla zwiedzających Wrocław mieszkańców i gości, zwłaszcza tych najmłodszych. Stare Jatki to nie jedyne jatki, bo szybko powstały też Nowe Jatki. Nowe Jatki narodziły się przy lokacji Nowego Miasta w trzynastym stuleciu. Usytuowane zostały przy ul. Kotlarskiej. Ostatecznie je totalnie zlikwidowano w stuleciu dziewiętnastym.

Pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych na Jatkach – fot.: Vox Vratislaviensia

Świnia, Krowa, Zając, Koza oraz… Krasnal Rzeźnik

Pomniki spotyka się we Wrocławiu prawie na każdej ulicy i prawie na każdym placu. Jeden z popularniejszych to Pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych. Znajdujący się na Jatkach pomnik sprawił, że to miejsce zaczęło odwiedzać coraz więcej turystów, zarówno z Wrocławia, jak też spoza Wrocławia. Pierwsze odlane z brązy figury pojawiły się w 1997 roku. Ostatnia z kolei w roku 2017. Projekt powstał z inicjatywy Piotra Wieczorka, prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków. To swoisty hołd konsumentów, a zwłaszcza działających obecnie na jatkach artystów i rzemieślników, dla zwierząt rzeźnych. Niedaleko pomnika, niemal jak w każdym zakątku Wrocławiu można się natknąć na krasnala. Nazwano go Krasnalem Rzeźnikiem. Wiąże się z nim legenda, według której krasnale zanim zostały wegetarianami, to jadły mięso, które kupowały na Jatkach.