===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Panorama Racławicka - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Panorama Racławicka to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Wrocławia. Jest ona dla stolicy Dolnego Śląska tym, czym dla Paryża jest Luwr, czy Galeria Uffizi dla Florencji. To miejsce, któremu warto poświęcić chwilę uwagi.

Panorama Racławicka – czym jest?800px-wkossak006

Panorama Racławicka jest muzeum sztuki, w którym wystawiono unikalny w skali polskiej i światowej obraz Bitwa pod Racławicami, ukazujący zwycięską batalię wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki, w czasie narodowowyzwoleńczego, wymierzonego przeciwko Rosjanom zrywu.

W jakim celu warto zadać sobie tyle trudu, aby zobaczyć jeden obraz? Odpowiedź jest prosta: ponieważ nie jest to „tylko” obraz. Bitwa pod Racławicami zachwyca rozmiarami (1,5 m wysokości, ponad 11 m szerokości) i bogactwem detali, stanowi jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego malarstwa, nie tylko tego XIX-wiecznego. Płótno powstało w 1894 roku z okazji stulecia insurekcji kościuszkowskiej, a na jego kształt miało wpływ kilku twórców, z których zdecydowanie największe piętno odcisnął pędzel Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Bez wątpienia ich praca nie poszła na marne… Obraz jest bardzo efektowny, podziwiając go, ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że sami jesteśmy niemal uczestnikami ukazywanych na nim wydarzeń.

Budynek Panoramy

Budynek muzeum, w którym umieszczono dzieło, często widnieje na różnego rodzaju pocztówkach czy magnesach ze stolicy Dolnego Śląska.

Historia obrazu jest bardzo burzliwa, przed wojną eksponowany we Lwowie, niemal cudem uniknął zniszczenia. We Wrocławiu wystawiany jest dopiero od 1985 roku, kiedy skończono budowę charakterystycznej, rozszerzającej się ku górze rotundy. Jej wyjątkowa konstrukcja oraz zastosowanie surowego betonu zainspirowane są brutalizmem, którego surowość  łagodzi do pewnego stopnia, pnąca się po północnej stronie budynku, roślinność. Wszystko to składa się na wyjątkowość wspomnianej budowli.

Panorama Racławicka to prawdziwa pozycja obowiązkowa dla mieszkańców Wrocławia i turystów. Efektowny obraz i miejsce, w którym jest wystawiany, przyczyniają się do zasłużonej popularności tego miejsca.