===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Wrocławskie ratusze - miasto nie tylko stu mostów
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Ratusz stanowi centralne miejsce każdego miasta. Wrocław jest miastem, które ma nie jeden, a dwa Ratusze. To Stary Ratusz i Nowy Ratusz.

Stary Ratusz

Stary Ratusz, czy też po prostu Ratusz, uchodzi za jeden z największych symboli i zabytków Wrocławia. Monumentalny obiekt powstawał przez stulecia, od 1299 roku do roku 1559. Znajduje się w centrum Rynku po wschodniej stronie. Odgrywa rolę Muzeum Miejskiego Wrocławia. W piwnicach mieści legendarny lokal gastronomiczny, w którym już od średniowiecza serwowano piwo – Piwnica Świdnicka. Gotycko-renesansowy Stary Ratusz charakteryzuje wieża z hełmem i zegarem oraz szczyt ze sterczynami.

stary ratusz

Stary Ratusz na Rynku we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Nowy Ratusz

Nowy Ratusz, zwany też Sukiennicami, traktuje się jako jeden z najważniejszych budynków Wrocławia. Budynek administracyjny a jednocześnie zabytek powstawał w latach 1860-1864 w miejscu dawnego Domu Płócienników. Znajduje się w centrum Rynku po zachodniej stronie. Odgrywa rolę siedziby Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej. W piwnicach mieści znany i lubiany browar, który powstał u progu dwudziestego pierwszego wieku – Spiż. Neogotycko-neorenesansowy Nowy Ratusz cechuje się szczytami ze sterczynami.

nowy ratusz

Nowy Ratusz na Rynku we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Biblioteka Uniwersytecka

Biblioteka Uniwersytecka nigdy nie pełniła funkcji ratuszowej, ale architektonicznie wzorowała się na Ratuszu. Zabytkowy budynek powstał jako Miejska Kasa Oszczędności w latach 1885-1891. Znajduje się przy ul. Szajnochy, nieopodal Rynku. Neogotycki obiekt słynie ze swoich wież z hełmami.

biblioteka uniwersytecka

Biblioteka Uniwersytecka nieopodal Rynku we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Kamienica pod Królem Augustem

Kamienica Pod Królem Augustem, określana jako Pierwszy Ratusz, to jedna z sześćdziesięciu kamienic na Rynku. Zabytkowa kamienica powstała w trzynastym stuleciu. Znajduje się na wschodniej pierzei Rynku. Stanowiła pierwszą siedzibę władz miejskich. Renesansowa Kamienica Pod Królem Augustem wyróżnia się zwieńczającą ją attyką w formie balustrady.