===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Zabytki Dolnego Śląska czyli co jeszcze warto zobaczyć
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Na terenie Dolnego Śląska jest mnóstwo miejscowości, w których zachowało się wiele zabytków nie tylko z czasów, kiedy ziemiami tymi władali śląscy Piastowie.

Paczków

Miasto leży nad Nysą Kłodzką. Jest jednym z zabytkowych, wyjątkowo pięknych miast na Śląsku. Założony został na prawie flamandzkim w roku 1254 z inicjatywy biskupa wrocławskiego Tomasza. Był jednym z miast biskupich. Podwójny pierścień murów obronnych został wzniesiony w połowie XIV wieku. Miasto szczęśliwie przetrwało okres II wojny światowej, jego średniowieczny układ przetrwał do dzisiaj. Nadal więc otaczają go mury obronne z tym tylko, że z 24 wież zostało tylko 19. Nad miastem góruje dumna sylwetka obronnego kościoła (w nawie południowej zachowana została studnia zwana Tatarską) z wieżą. Rynek miasta otaczają kamienice w stylu renesansowym i barokowy. Jego centrum zajmuje Ratusz w stylu klasycystycznym. W trakcie przebudowy Ratusza zdecydowano się pozostawić jego renesansową wieżę.

Nysa

Należała w przeszłości do bogatszych miast Dolnego Śląska. W XVII wieku jezuici zbudowali w mieście kolegium Carolinum. Jego uczniami byli między innymi Michał Korybut Wiśniowiecki i Jan Sobieski. Cenne zabytki, które zachowały się w Nysie do czasów współczesnych to: wzniesiony na początku XVII wieku budynek Wagi Miejskiej, kościół pod wezwaniem świętego Jakuba budowany od XIII do XIV stulecia, klasztor Bożogrobowców. Zachowały się także fragmenty pochodzących z XIV wieku murów obronnych oraz wzniesionych trzy wieki później obwarowania bastionowe.

Wrocław

Najcenniejszym zabytkiem stolicy Dolnego Śląska jest katedra świętego Jana, którą można oglądać na Ostrowie Tumskim. Wielu turystów spotkamy również we wrocławskim Starym Ratuszu czy rotundzie, w której znajduje się słynna Panorama Racławicka. Do atrakcji turystycznych miasta należy także ogród zoologiczny z otwartym niedawno oceanarium z afrykańską fauną. Mnóstwo turystów przyciągają również pokazy fontanny multimedialnej i niedaleki Park Szczytnicki z uroczym Ogrodem Japońskim.