===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Najciekawsze miasta Ziemi Kłodzkiej - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Walory krajobrazowe i przyrodnicze Ziemi Kłodzkiej są znane od dawna. Warto jednak zwiedzić przynajmniej kilka miast położonych w jej granicach.

Kudowa Zdrój

Miasto leży nad Kudowskim Potokiem i rzeką Bystra. Jest znana w całej Polsce, jako miejscowość uzdrowiskowa i punkt wypadowy w Góry Stołowe. Najstarszą dzielnicą współczesnej Kudowy jest Czermna. Na znajdującej się tutaj plebanii w roku 1813 spotkali się: król pruski Fryderyk Wilhelm III, car Rosji Aleksander I i cesarz Austrii Franciszek I. Spotkanie to było wstępem do Kongresu Wiedeńskiego. Największą atrakcją Kudowy Zdrój jest znajdująca się w Czermnej Kaplica Czaszek. Wnętrze kaplicy zostało wyłożone około 3000 czaszek i piszczeli, które zebrał w drugiej połowie XVIII wieku ówczesny proboszcz z okolicznych pól. Zebrane szczątki należą do mieszkańców zmarłych na zarazę oraz do żołnierzy, którzy polegli w wojnach od XVII do XVIII stulecia. W części zdrojowej miasta warto zobaczyć Park Zdrojowy, który został założony w XVIII wieku z pijalnią wód mineralnych.

Wambierzyce

Nie mają statusu miasta, ale przyciągają mnóstwo turystów i pielgrzymów. Nad miejscowością góruje wzniesiony na początku XVIII wieku kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Nawę główną w kształcie prostokąta wraz z prezbiterium otacza wieniec kaplic bocznych. W ołtarzu głównym umieszczona została cudowna figurka Marki Bożej z Dzieciątkiem z XIV wieku. Figurka została wyrzeźbiona na pamiątkę objawienia Matki Boskiej, które miało miejsce w wieku XII. Interesującą panoramę bazyliki na tle Szczelińca Wielkiego można zobaczyć ze Wzgórza Kwarantanny.

Duszniki Zdrój

To miasto jest nie tylko ważnym w regionie uzdrowiskiem, ale także centrum ruchu turystycznego. Największą sławę przyniosły Dusznikom odbywające się tutaj latem Festiwale Chopinowskie i Muzeum Papiernictwa. Muzeum znajduje się w położonym nad rzeką Bystrzyca Dusznicka XVII-wiecznym Młynie Papierniczym. W trakcie zwiedzania można przyjrzeć się jak wygląda ręczna produkcja papieru czerpanego.