===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Przedmieście Odrzańskie we Wrocławiu - poznaj z nami Wrocław
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Nadodrze ukształtowało się po 1808 roku. Z Oblężenia Wrocławia w 1945 roku, w porównaniu do innych dzielnic miasta, wyszło niemal bez szwanku. Dziś zachwyca swoim klimatem i zabudową.

Wokół dworca Wrocław-Nadodrze

Przedmieście Odrzańskie leży na północ od Starego i Nowego Miasta. Nazywa się je Nadodrzem lub Zaodrzem przez jego położenie. Przedmieście Odrzańskie, w przeciwieństwie do Starego i Nowego Miasta, a także Przedmieścia Oławskiego, Mikołajskiego i Świdnickiego, leży na innym brzegu Odry.

Centralne miejsce przedmieścia zajmuje dworzec Wrocław-Nadodrze. Neoromański budynek z roku 1868 mieści się przy pl. Powstańców Wielkopolskich. Wrocław-Nadodrze stanowi piąty dworzec, jaki powstał w mieście, zaraz po Wrocławiu-Górnośląskim, Wrocławiu-Świebodzkim, Wrocławiu Dolnośląsko-Marchijskim i Wrocławiu-Głównym. Dziś tylko Wrocław-Nadodrze i Wrocław-Główny przyjmują pociągi. Obecność dworca na Nadodrzu świadczy o tym jak ważny rejon Wrocławia stanowiło już od dawna. Otóż Wrocław uchodzi za jedno z pierwszych miast w Europie, w którym pojawiły się pociągi i tramwaje. Pojawiły się one także w północnym fragmencie miasta, czyli właśnie na Przedmieściu Odrzańskim. Co więcej, gdy Wrocław leżał w ruinie po 1945 roku, to właśnie dworzec Wrocław-Nadodrze jako jedyna stacja przyjmował i odprawiał pociągi. Tam też wówczas znajdowała się pętla tramwajowa i zajezdnie tramwajowe, skąd kursowały linie tramwajowe oznaczone numerami 1 i 2. Za sprawą komunikacji kolejowej i tramwajowej wrocławskie Nadodrze uchodziło w tamtym czasie za tymczasowe centrum miasta, a dziś za jeden z ważniejszych zakątków w mieście.

Na Nadodrzu we Wrocławiu

Na Przedmieście Odrzańskie składają się takie arterie jak: ul. Trzebnicka, ul. Słowiańska, ul. Jedności Narodowej, ul. Ołbińska, pl. Staszica, pl. Strzelecki, czy pl. Powstańców Wielkopolskich. Kamienice w historyczno-secesyjnym stylu na Przedmieściu Oławskim i Przedmieściu Odrzańskim to prawdziwe perły architektoniczne dla Wrocławia. Jako jedne z nielicznych obiektów ocalały Oblężenie Wrocławia w 1945 roku. To jednak kamienice na Przedmieściu Odrzańskim zachwycają, bo w przeciwieństwie do kamienic na Przedmieściu Oławskim, zostały poddane perfekcyjnej renowacji. Powstały one w dziewiętnastym stuleciu z racji zburzenia średniowiecznych fortyfikacji miejskich i włączenia przedmieść do miasta. Oprócz mieszkań dla coraz liczniej przybywających ze wsi do miasta osób mieściły sklepy i fabryki. Poza ciekawymi kamienicami mieści tam Archiwum Państwowe.

przedmieście odrzańskie we wrocławiu

Przedmieście Odrzańskie we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Sakralna strona przedmieścia

Przedmieście Odrzańskie we Wrocławiu przeżywało burzliwe dzieje pod względem wyznaniowym. U progu dwudziestego stulecia mieszkali na nim chrześcijanie wyznania katolickiego oraz wyznania protestanckiego. Katolicy postawili dla siebie kościół, więc protestanci postanowili uczynić to samo. Katolicy postawili kościół okazały, co stało się dla protestantów motywacją, aby postawić jeszcze bardziej okazały. Finalnie protestanci wygrali starcie z katolikami. Kościół katolicki św. Bonifacego stoi jednak do dziś, a kościół protestancki Odkupiciela został zmieciony podczas Oblężenia Wrocławia. Przy kościele św. Bonifacego swoje miejsce znalazł pomnik Zesłańcom Sybiru w formie olbrzymiego krzyża przebijającego mur. Wrocławskie Nadodrze posiada jeszcze jeden kościół. Obecnie to kościół katolicki Opieki św. Józefa, dawniej natomiast kościół protestancki św. Urszuli i jej jedenastu tysięcy dziewic. Budowla postawiona została na planie dwunastoboku i uchodzi za jedną z najbardziej charakterystycznych świątyń w mieście.