===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Wieża wrocławskiego Starego Ratusza i jej zegary - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Wieża wrocławskiego Ratusza skrywa w sobie jeden z drogocennych skarbów pochodzących sprzed przeszło dwóch wieków. To zegary o mistrzowskich mechanizmach, które działają do dnia dzisiejszego. Warto przyjrzeć się im bliżej, gdy jesteśmy na Rynku!

Wieża wrocławskiego Starego Ratusza

Na wieży Starego Ratusza możemy zobaczyć łącznie pięć tarcz zegarowych, ale zegary są dwa. Pierwsze wzmianki na temat istnienia jakichkolwiek zegarów na Ratuszu pochodzą z XIV wieku, ale obecnie działający pochodzi z późniejszego okresu.

Zegarmistrz Klosse – twórca wrocławskich zegarów

Twórcą aktualnie funkcjonującego zegara na wieży ratuszowej jest Johann Gottlieb Klose, który sprawował funkcję miejskiego zegarmistrza na przełomie XVIII i XIX wieku. To właśnie on odpowiedzialny jest za główny ratuszowy zegar, a także za jeszcze jeden, który możemy oglądać od strony Pręgierza. Powstał zegar zachwycający swoim wyglądem, ale wymagający poprawek oraz regularnej obsługi, jako że wtedy nie mógł być on jeszcze zasilany. Wobec tego także i dzisiaj pracownicy wieży zegarowej muszą pamiętać o regularnym nakręcaniu zegara zaprojektowanego przez Klosego. Do wieży zegarowej Starego Ratusza wchodzi się po wąskich schodkach aż do pomieszczenia, gdzie możemy podziwiać mechanizmy zegarowe. Punkt ten nie jest udostępniony dla turystów ze względu na delikatność i złożoność całego zegara. Nakręcenie zegara jest całym procesem. Konieczne jest zakręcenie korbą aż trzech bębnów, z których pierwszy odpowiedzialny jest za pełne godziny, drugi za kwadranse, a trzeci za działanie całego zegara. Przy mechanizmie zainstalowano też dodatkowy zegar kontrolny, aby obsługujący zegar wiedział, czy konstrukcja Klosego wskazuje dokładną godzinę.

Hejnał we Wrocławiu

Będąc przy temacie wieży ratuszowej we Wrocławiu, warto również wspomnieć, że odgrywany jest z niej ratusz. Jednak nie możemy usłyszeć go tak często, jak w przypadku Krakowa, ponieważ odgrywany jest on przez trębacza o godzinie 12:00 w każdą niedzielę. Wrocławski hejnał składa się z czterech pierwszych taktów starej pieśni ludowej z Dolnego Śląska „We Wrocławiu na rynecku”.