===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu to jedno z czterech przedmieść otaczających miasto. Choć nie należy do Starego i Nowego Miasto, to jako jedyne spośród wszystkich przedmieść otaczających historyczne centrum miasta, uznaje się za swoisty ciąg dalszy historycznego centrum miasta. Na Przedmieściu Świdnickim rozpościera się między innymi Dworzec Wrocław-Główny.

Przedmieście niczym miasto

Wychodząc z Rynku, na którym mieści się sześćdziesiąt urokliwych kamieniczek i dwa jeszcze bardziej urokliwe Ratusze, wchodzi się w ulicę Świdnicką. Płynnie przechodzi ona z historycznego centrum miasta na jedno z czterech przedmieść. Przedmieście te nazywa się Przedmieściem Świdnickim. W granie miasta włączone zostało w roku 1808, ale już od wczesnego średniowiecza odgrywało ważną rolę, a mimo, że jego funkcje się zmieniły, to wciąż pozostaje bardzo ważnym miejscem.

Atrakcje co krok

Idąc Przedmieściem Świdnickim, napotyka się niemal co krok na jakiś ważny obiekt. Park Staromiejski kryjący urokliwą karuzelę w stylu francuskim, to jeden z najbardziej uwielbianych parków w nadodrzańskiej miejscowości. Galeria Renoma uchodzi za ekskluzywny dom handlowy. Kino Dolnośląskie Centrum Filmowe oprócz seansów filmowych zaprasza na festiwale filmowe. Teatr Lalek, uchodzi za obiekt wręcz monumentalny, a jego progów strzegą wrocławskie krasnale. Opera, która kiedyś wystawiała sztuki teatralne, z czasem sztuki teatralne i operowe, a obecnie sztuki operowe, powala swoim majestatem i swoim repertuarem. Choć już nie istnieje, to dawniej na Przedmieściu Świdnickim oprócz galerii, kina, teatru i opery, mieścił się cyrk, który nazywał się Cyrk Buscha i cieszył się rewelacyjną reputacją.

Przedmieście Świdnickie we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Dworzec Wrocław-Główny

Wrocław ma pięć dworców, ale dwa tylko czynne, z czego jeden przyjmuje niemal wszystkie połączenia. Jest to Dworzec Wrocław-Główny. Stanął on na Przedmieściu Świdnickim u schyłku dziewiętnastego stulecia. To jeden z najpiękniejszych dworców w Europie łączący style architektoniczne historyzmu i secesji.