===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Zamki, które koniecznie trzeba zobaczyć - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Zamki Dolnego Śląska mają bardzo bogatą historię. Ale nie tylko ze względu na swoją historię zasługują na to, aby je zobaczyć.

Grodziec

Warownia została usytuowana na bazaltowej górze, która dominuje nad rozległą równiną. Piętrzące się nad okolicą mury warowni powstały w miejscu grodu z XII wieku. Aż do roku 1473 warownia była własnością rodów rycerskich, potem została odkupiona przez księcia legnickiego Fryderyka I. Z zamkiem związana jest legenda o pięknej mniszce i zakochanym w niej rycerzu. Kochankowie zostali ukarani przez zły los śmiercią – połączył ich wspólny grób. Wielką miłość przedstawił nieznany rzeźbiarz: połączył kochanków w kamiennym uścisku na płycie nagrobnej. Nad bramą wjazdową prowadzącą do zamku znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca świętego Jerzego. Na piętrze zamku znajduje się sala rycerska i kaplica.

Chojnik

Z tym zamkiem także związana jest legenda o okrutnej Kunegundzie, która postanowiła oddać swoją rękę tylko rycerzowi, który konno w pełnej zbroi pokona koronę zamkowych murów. Udało się to tylko jednemu śmiałkowi, pozostali spadali razem z koniem w przepaść. W przepaść rzuciła się także Kunegunda, kiedy zwycięzca nie chciał przyjąć należnej mu nagrody. Ruiny zamku Chojnik wznoszą się na trudno dostępnej, choć niewysokiej górze. Pierwotnie znajdował się tutaj zameczek myśliwski, który został rozbudowany przez księcia Bolesława II. Zamek był także własnością rodziny Schaffgotschów. W ich rękach pozostawał do wieku XVIII. Zamek po pożarze w roku 1675 nigdy nie został odbudowany, powoli zamieniał się w ruinę.

Czocha

Jest jednym z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku. Wybudowano go na początku XIII wieku. Przechodził od tego czasu bardzo ciekawe losy: był własnością królów, książąt i rycerzy-rabusiów. Ostatni właściciel zamku Ernst von Gutschow mieszkał w nim do 1945 roku. Uciekając przed wojskami radzieckimi wywiózł znaczną część wyposażenia zamku. Obecnie zamek jest własnością prywatną. Właściciele udostępnili kilka komnat dla turystów.