===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Wyspy na Odrze we Wrocławiu - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Wenecja Północy. Tym zaszczytnym mianem określa się niekiedy Wrocław. Wszystko za sprawą przepływającej przez niego rzekę Odrę. W efekcie znajduje się w nim multum wysp. Do najpopularniejszych należą te tworzące Zespół Wysp Śródmiejskich. Wylicza się wśród nich: Wyspę Katedralną, Wyspę Piaskową, Wyspę Bielarską, Wyspę Słodową, Wyspę Daliową, Wyspę Młyńską, Wyspę Tamkę oraz dawną Wyspę Książęcą. Zapraszamy na krótką wycieczkę przez najważniejsze wyspy na Odrze we Wrocławiu.

Wyspa Katedralna na Odrze we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Wyspa Katedralna

Wyspa Katedralna, czyli Ostrów Tumski, to wyspa, która ma nazwę wyspy, choć jest właściwie półwyspem, aniżeli wyspą. Stało się tak z racji zasypania z jednej strony koryta rzeki i pozostawienia go jedynie z drugiej strony, co wiązało się z reorganizacją urbanistyki miejskiej. Wyspa Katedralna stanowiła i wciąż stanowi siedzibę wrocławskich biskupów. Na Wyspie Katedralnej mieszczą się: katedra św. Jana Chrzciciela, kolegiata Krzyża Świętego i św. Bartłomieja, dawny Pałac Biskupi, obecny Pałac Biskupi oraz relikty pierwszego Zamku Książęcego.

Dawna Wyspa Książęca

Dawna Wyspa Książęca, czyli dawny Ostrów Książęcy, to teren stanowiący w średniowieczu wyspę. Z racji zasypana koryta rzeki wokół niego, w związku z reorganizacją urbanistyki miasta, teren ten przestał odgrywać rolę wyspy. Wyspa katedralna stanowiła siedzibę wrocławskich książąt. Na Wyspie Książęcej mieszczą się: katedra grekokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół św. Jadwigi i św. Klary, Mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich, kościół uniwersytecki, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy Ossolineum oraz relikty drugiego Zamku Książęcego.

Wyspa Młyńska – fot.: Vox Vratislaviensia

Wyspa Piaskowa

Wyspa Piaskowa, czyli Ostrów Piaskowy, to najpopularniejsza wyspa na Odrze we Wrocławiu. Swoją nazwę zawdzięcza kościołowi Najświętszej Maryi Panny na Piasku, którego wezwanie zaczerpnięto od popularnego i usytuowanego we Włoszech na miejscu cyrku kościoła Najświętszej Maryi Panny na Arenie, co w tłumaczeniu znaczy na Piasku. Na Wyspie Piaskowej oprócz Kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piaski mieści się cerkiew św. Cyryla i św. Metodego oraz św. Anny.