===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Miejsca we Wrocławiu, których już nie ma - historia Wrocławia
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Wrocław nie bez przyczyny uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. O jego wyjątkowości decyduje w głównej mierze bogactwo zabytków, które byłoby znacznie większe, gdyby nie zniszczenia wojenne i zaniedbania II i III RP. Aż strach pomyśleć, jak niesamowicie wyglądałaby dziś stolica Dolnego Śląska, gdyby udało się zachować choć część dawnych budowli. Dziś pozostaje nam jedynie rozmyślać  o architektonicznych perełkach, których już nie sposób odzyskać…

Restauracja Haasego

Lokal gastronomiczny, malowniczo położony w samym sercu Parku Południowego, tworzący wraz z istniejącymi do dziś stawem i tarasem Landsberga, niesamowity widok. Przed wojną zyskał status kultowego, przyciągając prawdziwe tłumy. Zniszczony w 1945 roku.

800px-wroclaw_restauracja_haasego_-_fotopolska-eu_198488

Młyny św. Klary

Bezcenny XIII-wieczny kompleks, pamiętający jeszcze panowanie Piastów śląskich, ucierpiał znacząco w czasie II wojny światowej. Wysadzony w latach 70. XX wieku, co wywołało skandal, stając się wzorcowym przykładem barbarzyństwa i braku poszanowania dla dorobku kulturowego przez osoby znajdujące się u władzy.

mlynyswklary-miedziorytfgendlera

Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych

Imponujący gmach, zwany przed wojną „Luwrem Śląska”. Budynek nie ucierpiał znacznie w trakcie wojny, jednak nowe władze nie wykazały inicjatywy w celu jego ponownego zagospodarowania, decydując się na niezrozumiałą rozbiórkę w latach 60., przez co kolejna perła na stałe odeszła do przeszłości.

smdbkbreslau1910

Pałac Hatzfeldów

Okazały klasycystyczny pałac, powstały w miejscu dawnej siedziby Piastów oleśnickich, był w dużej mierze zasługą późniejszego autora słynnej berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Do dziś przetrwała jedynie jego niewielka część, którą zaadaptowano na galerię sztuki, choć przez długi czas wydawało się, że pałac zostanie odbudowany.

1280px-regierungsgebaude_und_dominikanerkirche_in_breslau

To oczywiście tylko wybrane budowle, których strata, wraz z innymi, niewymienionymi powyżej zabytkami, jest bardzo dotkliwa dla dzisiejszego kształtu miasta. Los wszystkich wspomnianych powyżej budynków powinien stanowić przestrogę dla przyszłych pokoleń, aby zapobiec podobnym stratom w przyszłości.