===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Ulice Wrocławia - 1/1 - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Wrocław jako duża metropolia posiada wiele ważnych arterii. Komunikują one ze sobą nie tylko konkretne miejsca we Wrocławiu, ale również sam Wrocław z innymi miejscowościami. Najbardziej znaczące ulice we Wrocławiu to: ulica Kościuszki, ulica Legnicka, ulica Podwale, ulica Trzebnicka, ulica Grabiszyńska, ulica Powstańców Śląskich oraz ulica Osobowicka.

Ulica Kościuszki

Ulica Tadeusza Kościuszki to jedna z najdłuższych ulic we Wrocławiu, prowadząca z centrum Wrocławia na wschodnie rejony miasta, której przedłużenie z jednej strony stanowi plac Muzealny, a z drugiej ulica Krakowska, w którą przechodzą ulice Kościuszki i ulica Traugutta. Licząca mniej więcej 2,5 kilometra długości ulica mieści się na Przedmieściu Świdnickim i na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Wytyczono ją w 1808 roku i z czasem przedłużono, a nosiła ona kolejno nazwy: Tauentzienstrasse, ulica Kościuszki. Na ulicy Kościuszki znajdują się historyczne i secesyjne kamienice, a także słynny Trzonolinowiec, czyli 11-piętrowy budynek postawiony na tak zwanej kurzej łapce.

Ulica Legnicka

Ulica Trzebnicka to jedna z najdłuższych ulic we Wrocławiu, prowadząca z centrum miasta na zachodnie rejony miasta, której przedłużenie z jednej strony stanowi plac Jana Pawła II, a z drugiej strony ulica Lotnicza. Licząca mniej więcej 3,5 kilometra długości ulica mieści się na Przedmieściu  Mikołajskim i na Szczepinie we Wrocławiu. Choć wzmiankowano ją już w 1443 roku, to oficjalnie ją wytyczono w 1807 roku, a nosiła ona kolejno nazwy: Liegnitzstrasee, ulica Legnicka. Na ulicy Legnickiej znajdują się modernistyczne bloki, które zastąpiły zrujnowane kamienice.

 

Ulica Rzeźnicza we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Ulica Podwale

Ulica Podwale to najbardziej specyficzna ulica we Wrocławiu, okrążająca centrum miasta od strony wschodniej, południowej i zachodniej, jedynie nie od strony północnej. Licząca niemal 3 kilometry długości ulica biegnie wzdłuż Promenady Staromiejskiej, czyli wzdłuż dawnych fortyfikacji miejskich odgraniczając Stare i Nowe Miasto od Przedmieścia Oławskiego, Przedmieścia Świdnickiego i Przedmieścia Mikołajskiego, jedynie nie od Przedmieście Odrzańskiego odgraniczanego rzeką Odrą. Wytyczono ją już w 1807 roku, tuż po zburzeniu fortyfikacji miejskich i rozrośnięciu się miasta o przedmieścia, nazywając ją Am Stadt Graben, a z czasem Podwale. Ulicę Podwale wypełniają najbardziej bogate kamienice.