===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Skąd wzięły się wrocławskie krasnale? - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Jedną z niecodziennych propozycji Wrocławia są krasnale – dzisiaj ich rzeźby znajdują się w kilkudziesięciu różnych punktach miasta i polowanie na nie jest jedną z popularnych atrakcji turystycznych. Skąd jednak wywodzą się wrocławskie krasnale?

W swoim założeniu wrocławskie krasnal są wydarzeniem artystycznym, które ma swoje korzenie w latach osiemdziesiątych, a dokładnie związane jest z happeningami organizowanymi przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy” zajmujący się wówczas ośmieszaniem systemu komunistycznego w pokojowy sposób. Po upadku PRL-u o krasnalach właściwie zapomniano – aż do 2005 roku, gdy wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek ustawił w mieście pięć pierwszych krasnali.

Geneza krasnali wrocławskich

„Tezą jest napis, antytezą – plama, a syntezą krasnoludek” – to słowa Waldemara „Majora” Fydrycha z manifestu malarstwa dialektycznego wygłoszonego na posterunku milicji w Łodzi. Swoje istnienie wrocławskie krasnale zawdzięczając wobec tego działaczom antykomunistycznym, którzy początkowo malowani je plamach po zamalowaniu haseł antysocjalistycznych na murach. Pierwsze dwa rysunki krasnali zostały stworzone w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu – pierwszy znalazł się na transformatorze na Sępolnie, drugi z kolei na bloku na Biskupinie przez Waldemara „Majora” Fydrycha oraz Wiesława „Rotmistrza” Cupałę. W latach osiemdziesiątych powstało ponad tysiąc różnych rysunków krasnali w sześciu polskich miastach. Symbol ten używany był również przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy”. Wówczas krasnale były malowane techniką graffiti szablonowego na murach Wrocławia oraz na plakatach zapowiadających happeningi organizowane przez ruch w tym mieście.

Wrocławskie krasnale dzisiaj

Aktualnie we Wrocławiu znajdują się dziesiątki krasnali – są one zlokalizowane w różnych punktach miasta, zarówno w centrum, jak i poza jego granicami. Jeżeli chcemy zobaczyć je wszystkie, powinniśmy poświęcić na ich poszukiwanie więcej czasu. Dokładna lista krasnali wraz z ich lokalizacją dostępna jest na stronie internetowej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wroc%C5%82awskie_krasnale.