===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Przedmieście Mikołajskie we Wrocławiu - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Przedmieście Mikołajskie we Wrocławiu to jedno z czterech przedmieść otaczających Stare i Nowe Miasto we Wrocławiu. Pozostałe trzy przedmieścia stanowią Przedmieście Odrzańskie, Przedmieście Świdnickie i Przedmieście Oławskie. Przedmieście usytuowane w kierunku zachodnim od centrum uchodzi za jeden z ważniejszych i ciekawszych fragmentów miasta.

Na zachodzie Wrocławia

Przedmieście Mikołajskie leży w obrębie zachodniego fragmentu Wrocławia. W przeciwieństwie do fragmentu wschodniego, zostało totalnie zrujnowane w czasie Oblężenia Wrocławia, w 1945 roku. Efektem tego usytuowane na wschodzie Przedmieście Oławskie szczyci się historycznymi i secesyjnymi kamienicami rodem z dziewiętnastego stulecia, a usytuowane na zachodzie Przedmieście Mikołajskie wypełniają nowoczesne budynki stawiane w dwudziestym i w dwudziestym pierwszym stuleciu.

Przedmieście Mikołajskie we Wrocławiu, fot.: Vox Vratislaviensia

Od Bunkra do Muzeum Współczesnego

Z racji zrównania tego terenu z ziemią w 1945 roku, na Przedmieściu Mikołajskim właściwie nie występują zabytki. Jeden z nielicznych, a może wręcz jedyny, stanowi Bunkier, czyli schron, zaprojektowany przez Richarda Konwiarza w dwudziestym stuleciu. Obecnie odgrywa on rolę siedziby Muzeum Współczesnego Wrocławia, w którym znajduje się wystawa poświęcona sztuce i rzemiosłu twórców naszych czasów.

Kościół św. Mikołaja

Za serce Przedmieścia Mikołajskiego, od którego teren ten wziął nazwę, uchodził przez stulecia kościół św. Mikołaja. Pierwszy obiekt powstał w wieku dwunastym, drugi obiekt powstał w wieku trzynastym, a trzeci najbardziej okazały obiekt powstał w wieku dziewiętnastym. Poświęcono go w 1883 roku, a już w roku 1945 został zbombardowany. Parafia św. Mikołaja istnieje jednak nadal i mieści się w kościele św. Antoniego. Na Przedmieściu Mikołajskim powstał za to inny kościół i inna parafia, a mianowicie pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Króla. Pierwsza msza w tym kościele odbyła się w roku 1991. Budowla jest dwupoziomowa, górny poziom ma kościół Jezusa Chrystusa Króla, a dolny poziom ma kaplica św. Mikołaja, upamiętniająca dawną świątynię.