===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Ostrów Tumski - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Ostrów Tumski to drugie, po wrocławskim Rynku, najchętniej odwiedzane miejsce w stolicy Dolnego Śląska. Przyczyną tej ogromnej popularności jest wyjątkowy klimat niewielkich uliczek, na których czas jakby się zatrzymał. Sprawdź, co można zobaczyć w trakcie spaceru po tym niezwykle malowniczym zakątku Wrocławia.

Ostrów Tumski jest kolebką dzisiejszej dolnośląskiej metropolii. To właśnie na tej wyspie pojawili się pierwsi osadnicy, zakładając miasto, które szybko nabierało znaczenia jako ważny ośrodek. Szybko pojawił się dwór książęcy i pierwszy kościół. W miarę rozwoju miasta w średniowieczu Ostrów Tumski stał się terenem oddanym we władanie kościołowi. Takim pozostał do dnia dzisiejszego, dlatego też to właśnie tutaj znajdziesz największe skupisko świątyń we Wrocławiu.

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela

Najważniejszą budowlą sakralną jest archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela. Monumentalny budynek powstał w okresie średniowiecza, jest więc pięknym przykładem mistrzostwa budowniczych tworzących w stylu gotyckim. Przez wieki katedra zmieniała się, powstały w niej również elementy pochodzące również z innych epok, niemniej jednak zachowała swój wspaniały średniowieczny charakter.

Poza archikatedrą warto również zwrócić uwagę na zbiory dostępne w Muzeum Archidiecezjalnym. Jest to najdłużej istniejąca placówka kulturalna we Wrocławiu, mogąca poszczycić się ponad stuleciem nieprzerwanej działalności. Zgromadzone w nim są obiekty sakralne z całego obszaru Dolnego Śląska.

Oprócz tych najważniejszych miejsc na Ostrowie Tumskim można podziwiać również inne obiekty sakralne, wśród których można odnaleźć najstarszy z istniejących wrocławskich kościołów. Warto również zwrócić uwagę na inne budynki mieszkalne, wśród których wyróżnia się siedziba metropolity wrocławskiego.

Poza poznawaniem zabytków kultury materialnej Ostrów Tumski to po prostu pięknie zachowany fragment miasta. Spacer po jego malowniczych uliczkach, które o zmierzchu oświetlane są przy pomocy lamp gazowych to prawdziwie niezapomniane przeżycie. Warto przekonać się o tym na własne oczy.