===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Ostrów Tumski i jego zabytki - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Ostrów Tumski i jego zabytki jest Jedną z największych atrakcji Wrocławia. To właśnie tutaj znajdują się jedne z najstarszych obiektów w całym mieście, które związane są z początkami chrześcijańska na polskich ziemiach. Co warto zobaczyć?

Ostrów Tumski i jego zabytki – w telegraficznym skrócie

Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia, gdzie na przełomie wieków X i XI stał gród książęcy wraz z podgrodziem biskupim. Obok Poznania oraz Gniezna była to jedna z siedzib ówczesnej Polski. W przeszłości niektóre budynki znajdujące się na Ostrowie Tumskim zostały rozebrane, ale wiele z nich dotrwało aż do dzisiaj i stały się ciekawą atrakcją turystyczną dla poszukiwaczy śladów dawnej historii.

wrocław kośció św idziego

Fotografia
By Lvova Anastasiya (Львова Анастасия, Lvova) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kościół św. Idziego

Jest to najstarszy budynek na Ostrowie, a także w całym Wrocławiu. To też najstarsza świątynia, która nadal znajduje się w użytkowaniu. Kościół budowany był w wieku XII. Połączony jest łukiem wraz ze znajdującym się obok budynkiem kapituły wrocławskiej – w ten sposób powstała owiana legendami Brama Kluskowa czy Kluszczana.

Kościół pw. św. Marcina

Młodszy od kościoła św. Idziego jest gotycki kościół pod wezwaniem św. Marcina. Miał on pełnić rolę mauzoleum Piastów wrocławskich. Został ukończony w XV wieku. Od lat dwudziestych wieku XX jest świątynią polską. Przy kościele znajduje się również pomnik papieża Jana XXIII wzniesiony w czasach PRL-u.

Orphanotropheum

To dawny sierociniec, który został zbudowany dla katolickich sierot, które miały pochodzenie szlacheckie. Znajduje się przy placu Kościelnym, gdzie również można zobaczyć największy na świecie pomnik św. Jana Nepomucena.

Kościół pw. św. Bartłomieja i św. Krzyża

Uznawany jest przez wielu za najpiękniejszą świątynię w mieście. To dwupoziomowa świątynia o nieprzeciętnym wyglądzie, która nie była przebudowywana od czasów średniowiecznych i tylko w niewielkim stopniu został uszkodzona podczas II wojny światowej. Można zobaczyć tutaj kopię całunu turyńskiego.

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela

To najważniejszy obiekt sakralny znajdujący się we Wrocławiu. Monumentalna katedra z licznymi przykładami różnych stylów architektonicznych, między innymi renesansu, gotyku oraz baroku. W środku możemy oglądać freski, nagrobki, kaplice.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzenia wszystkich zabytków Ostrowa Tumskiego, w naszej ofercie znajdziecie apartamenty w centrum Wrocławia