===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Zabytki we Wrocławiu Obiekty na liście Pomników Historii we Wrocławiu
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Zabytki we Wrocławiu są zachwycające – nie bez powodu miasto jest często odwiedzane przez wielu turystów z Polski oraz z innych krajów. Wrocław może pochwalić się również dwoma obiektami zaliczonymi do listy Pomników Historii. Co warto zobaczyć?

Pomnikiem Historii określa się jedną z czterech form ochrony zabytków w Polsce. Taki tytuł przyznawany jest tym obiektom zabytkowym, które mają szczególną wartość historyczną, naukową lub też artystyczną, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. We Wrocławiu znajdują się dwa obiekty posiadające symbol Pomnika Historii, a mianowicie są to zespół historyczny centrum i Hala Stulecia.

Zespół historycznego centrum Wrocławia

W ramach zespołu historycznego centrum Wrocławia znajdują się najcenniejsze zabytki miasta. Obejmuje on Ostrów Tumski, Stare Miasto, Nowe Miasto, a także znajdujące się w tym rejonie wyspy odrzańskie.

Granice zespołu wyznaczają Most Uniwersytecki, ul. Bolesława Drobnera, pl. gen. Józefa Bema, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego, Most Pokoju, al. Juliusza Słowackiego, ul. Zygmunta Krasińskiego, ul. gen. Romualda Traugutta, ul. Podwale i południowy brzeg Dolnej Odry do Mostu Uniwersyteckiego.

Znajdują się tutaj między innymi takie zabytki jak kościół św. Idziego – najstarsza zachowana budowla Ostrowa Tumskiego, bazylika św. Elżbiety Węgierskiej, archikatedra św. Jana Chrzciciela, ratusz na wrocławskim rynku, a także gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Hala Stulecia

Hala widowiskowo-sportowa, która w przeszłości określana była jako Hala Ludowa, została wzniesiona w latach 1911-1913 zgodnie z projektem Maxa Berga. W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Jej zespół architektoniczny obejmuje również Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę.

Dzisiaj hala i jej okolice są bardzo często odwiedzane przez mieszkańców Wrocławia oraz turystów. W Hali Stulecia organizuje się różnego rodzaju wydarzenia, w pobliżu znajdują się także Pergola z Fontanną Multimedialną, a także Ogród Japoński z bogactwem orientalnej roślinności oraz wrocławskie Zoo.