===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Najważniejsze zabytki Wrocławia - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Wrocław to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Już w okresie Polski Piastów miasto należało do miast o bardzo ważnym znaczeniu. W XIV wieku miasto wraz z całym Dolnym Śląskiem przeszło pod zwierzchność króla Czech. W XVI wieku władzę na Śląsku sprawowali Habsburgowie, a od XVIII wieku Prusacy. Dolny Śląsk i Wrocław zostały oddane Polsce w 1945 roku na mocy porozumienia zawartego w Poczdamie. Długa i bogata przeszłość Wrocławia znajduje dzisiaj odbicie w licznych zabytkowych budowlach.

Stare Miasto i jego zabytki

Najcenniejsze zabytki miasta znajdują się na Ostrowie Tumskim. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od katedry świętego Jana Chrzciciela. Obecna bazylika znajduje się w miejscu drewnianej świątyni zbudowanej po ustanowieniu w roku 1000 biskupstwa śląskiego na mocy decyzji Bolesława Chrobrego w czasie Zjazdu Gnieźnieńskiego. Na Starym Mieście warto obejrzeć również gmach biblioteki imienia Ossolińskich przy ulicy Szewskiej. W miejscu, w którym obecnie znajduje się kompleks zajmowany przez bibliotekę wcześniej znajdował się ufundowany przez księżnę Annę szpital świętej Elżbiety. Obecne zabudowania pochodzą z końca XVII i początku XVIII wieku. Najwspanialszą gotycką budowlę świecką – Stary Ratusz – można podziwiać na Rynku. Rynek otoczony jest licznymi kamienicami. W zachodniej pierzei Rynku znajduje się między innymi Dom pod Złotym Słońcem. Kamienica ta przyciąga wzrok swoją barokową elewacją.

We wrocławskich muzeach

Największą placówką muzealną miasta jest Muzeum Narodowe. Częścią muzeum są: Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł i Panorama Racławicka. Wśród eksponatów Muzeum Narodowego znajdują się zbiory przekazane z placówek muzealnych we Lwowie i Kijowie. Także ze Lwowa do Wrocławia została po II wojnie światowej przekazana Panorama Racławicka. Interesujące zbiory można zobaczyć także w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim. To w nim przechowywana jest Księga Henrykowska napisana przez opata Piotra z opactwa cysterskiego w Henrykowie.

Historyczna stolica Dolnego Śląska jest miastem wyjątkowo bogatym w liczne zabytki.