===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Legenda o Bramie Kluskowej - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Z Wrocławiem związanych jest wiele interesujących legend. Jedną z nich jest legenda o Bramie Kluskowej, która związana jest z najstarszym zachowanym do dnia dzisiejszego budynkiem miasta – kościołem św. Idziego.Brama Kluskowa jest bramą znajdującą się przy kościele św. Idziego.

Arkada z cegieł łączy kościół z kapitułą z XVI wieku, tworząc tę właśnie bramę, która określana jest też bramą Kluszczaną. Z bramą więżę się legenda, która wyjaśniać ma jej nazwę.

Legenda o Bramie Kluskowej

Kiedyś w miejscowości Zielony Dąb pod Wrocławiem (aktualnie osiedle Dąbie) mieszkał chłop nazywający się Konrad wraz ze swoją żoną Agnieszką. Żona znana była ze swojego talentu w przygotowywaniu pysznych klusek śląskich – podobno najlepszych w całej okolicy. Niestety, podczas plagi zmarła na dżumę, a Konradowi zaczęła grozić wtedy śmieć głodowa. Pewnego dnia mężczyzna wybrał się do Wrocławia. W okolicy kościoła św. Idziego miał na chwilę przysnąć. Podczas snu ukazała mu się jego zmarła żona, która powiedziała, że wręczy mu magiczny kociołek. Kociołek ten miał co nocy wypełniać się po brzegi świeżymi kluskami. Konrad musiał jedynie spełnić jeden, bardzo ważny warunek – nigdy nie powinien zjadać na raz wszystkich klusek z kociołka i powinien na dnie zawsze pozostawić jedną kluskę. Gdy Konrad obudził się, rzeczywiście zobaczył przed sobą kociołek z pysznymi kluskami. Był jednak tak głodny, że nie mógł się opanować i zjadł wszystkie z nich, pomimo przestróg swojej żony. Ostatnia kluska nie chciała jednak się złapać – w końcu legła na szczycie arkady i przemieniła się w kamień. Kociołek nigdy już nie wypełnił się świeżymi kluskami.

Brama Kluskowa dzisiaj

Także i dzisiaj Brama Kluskowa przypomina o tej legendzie – znajduje się na niej również kamień, w który miała przemienić się ostatnia kluska z kociołka chłopa Konrada. Zgodnie z legendą ludzie zaczęli nazywać bramę Kluskową i tak zostało do dzisiaj. Każdy, kto przechadza się po Ostrowie Tumskim, może również zobaczyć kościół św. Idziego, Bramę Kluskową wraz z kamieniem.

Jeżeli odwiedzacie stolicę Dolnego Śląska, warto wynająć apartament w centrum Wrocławia. Takie rozwiązanie umożliwia zwiedzanie miasta w tym słynnej bramy kluskowej!

 

Fotografia

By Lvova Anastasiya (Львова Анастасия, Lvova) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons