===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Kościół św. Idziego – najstarsza zachowana budowla Wrocławia - Kings Apartments Blog
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Wrocław jest pełen interesujących zabytków o wielowiekowej historii. Jednym z najstarszych z nich jest Kościół św. Idziego, który znajduje się na Ostrowie Tumskim.

Kościół św. Idziego we Wrocławiu jest późnoromańskim kościołem wybudowanym w XIII wieku. Jest najstarszym zachowanym do dzisiaj budynkiem w mieście, a przy tym najstarszym czynnym kościołem. Świątynia należy do parafii św. Jana Chrzciciela. Podczas zwiedzania Ostrowa Tumskiego oraz wrocławskiej archikatedry warto również zwrócić uwagę na Kościół św. Idziego. Sąsiaduje on z północy z archikatedrą. To niewielki budynek, ale opowiada wspaniałe historie.

Historia Kościoła św. Idziego we Wrocławiu

Swoje początki Kościół ma prawdopodobnie w latach dwudziestych XIII wieku. Niemniej jednak eksperci wskazują, że ze względu na swoje cechy stylistyczne, w tym charakterystyczne spolia, może pochodzić on z wcześniejszego okresu. Z dwóch portali kościoła zachował się jeden w stylu romańskim, natomiast drugi już w stylu renesansowym. Kościół św. Idziego jest kościołem jednofilarowym – sklepienie budynku wsparte jest na jednym filarze. Ceglana arkada łączy kościół z kapitułą z XVI wieku wybudowaną w stylu późnego gotyku, tworząc tak zwaną „Bramę Kluskową”. W trakcie działań wojennych Kościół św. Idziego ucierpiał i po zakończeniu wojny dokonano w nim zmian. Skuto tynki zewnętrzne, rekonstruując podwójny łuk tęczowy. Pozostawiono sygnaturkę – małą wieżę kościelną. Dzisiaj budynek stanowi interesujący punkt na mapie Wrocławia – zdecydowanie warto go odwiedzić podczas swojej wizyty w tym właśnie mieście i poznać bliżej jego dzieje.

Kościół św. Idziego obecnie

Aktualnie Kościół jest udostępniony dla zwiedzających. W dni powszednie wnętrze kościoła możemy oglądać tylko przez ratę. W wyznaczone dni odbywają się w nim również msze święte. W każdą niedzielę o godzinie 10:00 organizowane są msze święte dla dzieci przedszkolnych (z wyjątkiem wakacji, ferii i szkolnych przerw świątecznych). W każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 11:00 odprawiana jest Msza święta dla Rzemieślników Wrocławskich.

 

Fotografia

By Lvova Anastasiya (Львова Анастасия, Lvova) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons