===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Hala Stulecia we Wrocławiu - perła europejskiej architektury!
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Mało które miasto w Polsce może pochwalić się obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego – aby się tam znaleźć, musi to być coś naprawdę wyjątkowego. Kompleksem, który spełnia wszystkie te kryteria jest znajdująca się we Wrocławiu Hala Stulecia – perła europejskiej architektury.

Hala Stulecia – na czym polega jej wyjątkowość?

Hala Stulecia, zwana inaczej Halą Ludową, została wzniesiona w 1913 roku z okazji triumfu koalicji antyfrancuskiej nad wojskami Napoleona. Miała być elementem wzorowanej na słynne i popularne wówczas wystawy światowe, Wystawę Stulecia. Budynek zaprojektował Max Berg, który zaproponował wzniesienie ogromnej hali wystawowej przy użyciu żelbetonu na niespotykaną do tej pory skalę. Projekt wywołał liczne kontrowersje: część radnych miała spore zastrzeżenia zarówno do samego projektu, jak i przede wszystkim do olbrzymiej w tamtych czasach sumy dwóch milionów marek, które należało przeznaczyć na budowę obiektu. Berg jednak dopiął swego – największy żelbetowy gmach swoich czasów (42 m wysokości, 65 m rozpiętości) nie tylko powstał, lecz także przetrwał i do tej pory cieszy oko Wrocławian i turystów.

hala

Pergola i Fontanna Multimedialna

Hala Stulecia przyciąga nie tylko ciekawą historią oraz wyjątkową konstrukcją, lecz także atrakcjami usytuowanymi wokół, które także stanowią nie lada atrakcję. W skład kompleksu, oprócz samej Hali, wchodzą: przyległa, stanowiąca bardzo uroczy zakątek, zachwycająca wyglądem niezależnie od pory roku Pergola – jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Wrocławia oraz jedna z największych w Europie fontann – Wrocławska Fontanna Multimedialna, która przyciąga spektakularnymi, nocnymi pokazami, stanowiącymi niepowtarzalny, wykorzystujący muzykę i grę świateł spektakl. W bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia znajdują się także ogród japoński, Park Szczytnicki – jeden z największych wrocławskich parków oraz najstarszy ogród zoologiczny w naszym kraju.

Hala Stulecia to miejsce unikalne, nie tylko w skali naszego kraju. Wyjątkowa architektura oraz mnogość innych atrakcji sprawiają, że jest to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania stolicy Dolnego Śląska. Dla osób chcących dokładnie poznać współczesną architekturę Wrocławia, przygotowaliśmy ofertę noclegu w apartamentach OVO. OVO jest najnowocześniejszym obiektem we Wrocławiu. Zapraszamy serdecznie.