===>/home/kings/domains/kingsapartments.pl/public_html/blog/ Dolny Śląsk to nie tylko zabytkowe miasta ale także smutna historia
RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Zaznacz stronę

Dolny Śląsk to region o wyjątkowych walorach turystycznych. Zdecydowana większość turystów przyjeżdża tutaj, aby podziwiać wspaniałe zabytki i cuda przyrody. W okresie II wojny światowej na terenie Śląska istniał także założony przez nazistów obóz koncentracyjny Gross Rosen. Z pewnością miejsce to zasługuje na to, aby go zobaczyć.

Kilka słów o historii obozu

Niemiecki obóz koncentracyjny Gross Rosen został założony już w roku 1940. Utworzono go jako filię obozu koncentracyjnego Sachsenhausen w sąsiedztwie zabudowań wsi Rogoźnica. Więźniowie, którzy trafiali do obozu pracowali w pobliskich kamieniołomach granitu.
Obóz Gross Rosen był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych, którzy naziści otworzyli na terenie Polski. Głodowe racje żywnościowe, brak opieki lekarskiej, znęcanie się nad więźniami, a do tego trwająca 12 godzin praca w kamieniołomach powodowała ogromną śmiertelność wśród więźniów. Więźniowie Gross Rosen pracowali także w przy budowie kompleksu Riese w Górach Sowich.

Obóz dzisiaj

Ostatni transport więźniów odszedł z obozu 12 lutego 1945 roku. Dzisiaj teren obozu jest mauzoleum, który upamiętnia zamordowanych w nim więźniów. Na terenie obozu zachowała się między innymi ściana śmierci, która była miejscem masowych egzekucji. Turyści indywidualni mogą zwiedzać teren byłego obozu w Gross Rosen bezpłatnie. Od 1 maja do 31 października muzeum jest otwarte w godzinach od 8.00 do 19.00. Od 1 listopada do 30 kwietnia od godziny 8.00 do godziny 16.00. Dzieci na teren obozu mogą wchodzić tylko w towarzystwie dorosłych opiekunów. Zwiedzanie ekspozycji muzealnych oraz terenu obozu zajmuje około sto dwadzieścia minut.

Rogoźnica koło, której znajduje się obóz Gross Rosen położona jest przy drodze krajowej Strzegom-Legnica. Od Strzegomia to tylko siedem kilometrów. Wspomniany kompleks Riese – Włodarz, Osówka, Walim – także jest udostępniony dla turystów. W 1945 roku kilka tysięcy więźniów, którzy pracowali przy budowie tego kompleksu zostało zamordowanych. Jakie miało być przeznaczenie kompleksu Riese do końca nie wiadomo.