RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Przyjazd:
Noce:
Wyjazd:
Liczba osób w pokoju:

Wysokie, sięgające do samego nieba budynki apartamentowców stały się symbolem bogactwa różnych miast na świecie. Możemy obserwować swoistą rywalizację, podczas której powstają coraz wyższe obiekty o coraz ciekawszych formach architektonicznych. Oto kilka przykładów, najciekawszych, najwyższych oraz najdroższy apartamentowców na świecie.

Najciekawsze apartamentowce na świecie – Emporis Skyscraper Award

Emporis Skyscraper Award to najbardziej prestiżowe nagrody, przyznawane za najciekawsze, najbardziej funkcjonalne i unikatowe wieżowce na świecie. Przyznawane są od 2000 roku. Wśród wyróżnionych obiektów na przestrzeni lat znalazły się obiekty z całego świata, oto kilka z nich.

Etihad Towers w Abu Dhabi– kompleks pięciu wieżowców o niezwykle lekkich i miękkich kształtach, przywodzących na myśl żagle statków wypełnionych wiatrem. W budynkach znajdują się biura, apartamenty oraz hotel.

8 Spruce Street Nowy York – inaczej Beekman Tower, usytuowany jest w dzielnicy Manhatatan w Nowym Yorku. Został zaprojektowany przez Franka Gehre’go, a jego budowała trwała 4 lata. Emporis Skyscraper Award otrzymał w 2011 roku i jest to trzeci budynek w Nowym Yorku, z tą nagrodę. Szczególnie charakterystyczna jest pofałdowana elewacja obiektu, która urozmaica prostą jego prostą, strzelistą formę. Ma on, aż 267 m wysokości, w jego wnętrzach znajduje się szkoła, apartamenty, a nawet szpital.

Lotte World Tower Seul Korea Południowa – jest to najwyższy budynek w tym kraju, ma 555 metrów i jest zaliczany do 5 najwyższych budynków na świecie. Niezwykle smukła budowla góruje nad miastem, odbijając się w tafli jeziora. Projektanci z grupy KPF podczas tworzenia projektu inspirowali się tradycyjną koreańską sztukę. Jest to nowoczesne centrum handlu i rozrywki, w której znajdują się również biura i apartamenty.

Najwyższe apartamentowce na świecie

Dubaj to miasto słynące z drapaczy chmur. Najwyższy wieżowiec na świecie znajduje się właśnie w tym mieście i liczy ponad 828 metrów. Burj Khalifa, bo tak nazywa się budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Skidmore, Owings and Merrill. Jego forma – rdzeń oraz ramiona, mają nawiązywać do kwiatu pustyni z rodzaju Hymenocallis.  W budynku znajdują się apartamenty, biura, restauracje, basen a na poszczególne kondygnacje można dojechać jedną z 57 wind.

Kolejnym budynkiem bijącym rekordy wysokości jest Shangai Tower. Budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Gensler. Jego spiralną fasadę pokrywa 20 tysięcy szklanych paneli. Obiekt ten stanowi dynamiczny rozwój Chin i jest najdroższą budowlą wzniesioną do tej poryw tym kraju.

Choć nie najwyższym z budynków na świecie, ale na pewno najwyższym apartamentowcem na świecie jest obecnie Central Park Tower w Nowym Yorku, który liczy 474,5 metra. Wieżowiec został zaprojektowany przez firmę Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (AS+GG). Celem projektantów było stworzenie obiektu nie tylko estetycznego, ale również funkcjonalnego oraz oszczędnego energetycznie. Jego fasada pokryta jest elementami ze szkła oraz stali nierdzewnej. Obiekt ten posiada 179 luksusowych apartamentów, których wnętrza zaprojektowała firma Rottet Studio. W dolnych kondygnacjach znajduje się między innymi ekskluzywny dom towarowy Nordstrom.

Najdroższe apartamentowce na świecie

Apartamenty w tak ekskluzywnych wieżowcach nie są tanie. Jednak wbrew temu, co może się nam wydawać, to nie w Dubaiu, czy Shanghayu są one najdroższe, choć bądźmy szczerzy, ich ceny są również zawrotne. Jednak najdroższe apartamenty na świecie znajdują się w Londynie w One Hyde Park, usytuowane w najbardziej ekskluzywnej dzielnicy tego miasta, zaraz przy samym Hyde Parku, oraz galerii handlowej Harrodsa. Największy apartament ma 831 metrów kwadratowych i kosztuje 681 mln złotych. Drugie miejsce na tej wyjątkowej liście zajmuje apartament usytuowany w 432 Park Avenue, ma 1310 metrów kwadratowych i kosztuje 285 mln złotych. Ostatni na top liście najdroższych apartamentów, również jest usytuowany w Nowym Yorku w wieżowcu „One57”. Ma aż 1400 metrów kwadratowych i kosztuje 270 mln złotych.