RECEPCJA +48 504 954 504 - całodobowo
Przyjazd:
Noce:
Wyjazd:
Liczba osób w pokoju:

Rozwój kulturalny i techniczny XIX wieku przyczynił się do szybkiej rozbudowy miast Europejskich, w tym również Wrocławia. Liczni goście i turyści zaczęli zjeżdżać do miasta. By zaspokoić ich potrzeby w drugiej połowie XIX i w pierwszej połowie XX wieku powstały liczne hotele, usytuowane w najważniejszych lokalizacjach, blisko dworca Głównego lub Rynku. Co dziś z nich pozostało? Jakie hotele z przedwojennego Wrocławia działają do dziś?

Hotele w przedwojennym Wrocławiu – początki

Dziś wybierając się na wycieczkę do każdego większego miasta w Europie mamy do wyboru hostele, hotele, a nawet oddzielne apartamenty. Sytuacja przed wojną wyglądała nieco inaczej. Do XVIII wieku przyjezdni we Wrocławiu mogli nocować w gospodach, zajazdach oraz domach gościnnych. Pierwszy wrocławski hotel powstał pod koniec XVIII wieku, jednak nie przetrwał do obecnych czasów. Na początku XX wieku było już ich kilkadziesiąt, a na liście najlepszych obiektów w mieście było ich aż 21 hoteli. Cztery z nich znajdowały się przy samej ulicy Piłsudskiego, dawnej Garten Straße, jednej z bardziej reprezentacyjnych ulic miasta, prowadzącej do dworca Głównego, było to:

  • Hotel Nord (Hotel Północny) obecnie odbudowywany i przywracany do pierwotnej formy i funkcji,
  • Hotel Kronprinz (Następca tronu) – czyli hotel Piast, przy samym dworcu, odremontowany w latach 2013-2015.
  • Hotel Vier Jahreszeiten (Cztery Pory Roku) – obecny hotel Polonia,
  • Hotel Hohenzollern Hof – dziś hotel Europejski.

Hotel Monopol i słynny balkon

W każdym mieście znajduje się hotel, który może się poszczyć, że gościł liczne sławy i gwiazdy ekranu. We Wrocławiu takim hotelem jest z pewnością Monopol. Obiekt wybudowany w 1892 roku w stylu Art Nuovo usytuowany jest najbardziej reprezentacyjnej ulicy Wrocławia, ul. Świdnickiej, przy samej Oprze Wrocławskiej, niedaleko ekskluzywnego domu towarowego Wertheim (Renomy) oraz dwa kroki od Rynku. Od początku było to miejsce dla osób majętnych. Posiadał 69 pokoi, w tym dwa luksusowe apartamenty, zaś na dole znajdował się dom handlowy. W 1937 roku, nad wejściem głównym został dobudowany portyk z balkonem, z którego przemawiał, będąc we Wrocławiu Adolf Hitler, po wojnie natomiast miał na nim swój występ Jan Kiepura.

Po wojnie hotel był własnością firmy „Orbis”, a znajdująca się na dole restauracja cieszyła się doskonałą opinią i odwiedzali ją znani artyści, filmowcy oraz osobistości ze świata naukowego. Hotel był również miejscem, w którym robiona zdjęcia do kilka bardzo znanych polskich filmów, takich jak: Popiół i diament, Lalka, Konsul, czy serialu Stawka większa niż życie.

Po 2000 roku hotel trafił w prywatne ręce i został poddany dokładnej renowacji. Eleganckie wnętrza i doskonała kuchnia w hotelowej restauracji zapraszają znanych gości również dzisiaj.

Hotel Europejski ma ponad 140 lat

Pod koniec XIX wieku na ulicy Piłsudskiego, dawnej Gartenstrasse, będącej w tamtym czasie jedną z najważniejszych arterii miasta, w pobliżu dworca powstał kompleks pięciu hoteli, o których wspominaliśmy wcześniej. Jednym z nich był Hohenzollern Hof obecny hotel Europejski. Został on wybudowany w 1876 roku według projektu architekta Pollacka i jest obecnie najstarszym hotelem we Wrocławiu. Ponieważ cieszył się on dużą popularnością, już na początku XX wieku musiał zostać rozbudowany. Ponieważ, nie było na to przestrzeni, wykupiono istniejącą obok kamienicę przy ul. Stawowej i połączyli z hotelem. By ujednolicić fasady oraz wnętrza obu budynków przeszły one w 1910 roku dokładny remont. W kolejnych latach powstawały w okolicy wspaniałe rezydencje, a także Capitol, który był pierwszym w mieście kinotearem oraz budynek Śląskiego Sejmu Krajowego (obecnego NOT).

Choć w czasie walk o Festung Breslau było wiele zniszczeń, hotel Europejski przetrwał bez większych uszczerbków i nadal cieszył się wielką sławą. Po pracach remontowych odzyskał swój dawny blask. Dziś obiekt dysponuje 65 pokojami oraz luksusowymi apartamentami. Goście mają również do dyspozycji również elegancką Kawiarnię Europejska. Hotel Europejski również gościł różne znakomitości między innymi: prezydenta Czech Vaclav’a Havla, Janusza Gajosa, czy Małgorzatę Niemirską.